- KSOW 2014-2020
- Pomoc Techniczna Schemat II
- KSOW 2007-2013
- Leader
- Grupa Tematyczna ds. Zrównoważonego Rozwoju ObszarówGórskich
- Przedsiębiorczość
- Ochrona środowiska
- Rolnictwo
- Grupy Producentów Rolnych
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Rozwój regionalny i lokalny
- Agroturystyka
- Konkursy
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Baza partnerów KSOW
SINGLE Baza PAR
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Forma prawna:
Państwowa lub samorządowa jednostka organizacyjna
Adres siedziby:
podlaskieul. Pałacowa 518-230 Ciechanowiec
NIP:
7221159642
REGON:
000646541
Zasięg terytorialny:
ogólnopolski
Priorytety PROW:
- VI . Zrównoważony rozwój terytorialny
- Aktywizacja społeczna
- Tożsamość i integracja społeczna
- Usługi publiczne (transport, kultura, edukacja, zdrowie)
Opis dotychczasowej działalności:
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka zlokalizowane w zespole pałacowo-parkowym, liczy ponad 30.000 eksponatów, które prezentowane są w 44 ekspozycjach stałych. Bogata i zróżnicowana oferta prezentuje rozmaite aspekty życia na wsi, rolnictwa, rzemiosł, a nawet medycyny.
Na terenie dawnego parku zgromadzono 48 obiektów wiejskiego budownictwa drewnianego z XVIII, XIX i pocz. XX w. Na uwagę zasługują m. in. sprawny technicznie młyn wodny, spichlerze dworskie,dwór myśliwski, chaty, maneże, kuźnia oraz zabytkowy kościół z dzwonnicą oraz wikarówką.
Wśród ekspozycji na szczególną uwagę zasługują wystawy w pałacu: gabinet hrabiego, jadalnia i sypialnia.
W zabytkowym dworze ziemiańskim z Siemion (1858 r.) umieszczono największą w Polsce kolekcję pisanek, liczącą ponad 2.200 okazów z całego świata.
W dawnych stajniach zorganizowano unikatowe Muzeum Weterynarii.
Mieszcząca się w podziemiach oficyny ekspozycja Tradycje zielarskie przybliża zwiedzającym historię leku zielarskiego oraz tradycje ziołolecznictwa ludowego. Jej uzupełnieniem jest Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego ułożony wg rejestru sporządzonego przez ks. K. Kluka.
Muzeum posiada bogaty zbiór narzędzi i maszyn rolniczych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje największa w Polsce kolekcja sprawnych technicznie 10 zabytkowych lokomobil i 43 ciągników rolniczych.
Atutem Muzeum Rolnictwa są organizowane imprezy plenerowe oraz konkursy mające na celu pielęgnowanie tradycji i utrwalanie kultury ludowej i wiejskiej: Niedziela Palmowa, Jarmark św. Wojciecha, Odpust na Św. Antoniego, Zajazd Wysokomazowiecki,Podlaskie Święto Chleba, Jesień w polu i zagrodzie, Konkurs gry na instrumentach pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego, Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Budownictwa Drewnianego. To dzięki nim placówka ta co roku przyciąga prawie 80 tysięcy turystów spragnionych rzetelnej wiedzy, nietuzinkowych atrakcji oraz aktywnego odpoczynku.
Data rejestracji: 13.01.2017

