- KSOW 2014-2020
- Pomoc Techniczna Schemat II
- KSOW 2007-2013
- Leader
- Grupa Tematyczna ds. Zrównoważonego Rozwoju ObszarówGórskich
- Przedsiębiorczość
- Ochrona środowiska
- Rolnictwo
- Grupy Producentów Rolnych
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Rozwój regionalny i lokalny
- Agroturystyka
- Konkursy
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Baza partnerów KSOW
SINGLE Baza PAR
Gmina Baranowo
Forma prawna:
Jednostka samorządu terytorialnego
Adres siedziby:
mazowieckiePlac Trzydziestolecia 706-320 Baranowo
NIP:
7582164133
Zasięg terytorialny:
lokalny
Priorytety PROW:
- V. Efektywne gospodarowanie zasobami
- Odnawialne źródła energii
- VI . Zrównoważony rozwój terytorialny
- Leader/ RLKS
- Usługi publiczne (transport, kultura, edukacja, zdrowie)
- Odnowa wsi
Opis dotychczasowej działalności:
Gmina Baranowo zajmuje obszar o powierzchni 198km2 i położona jest w północno-wschodniej części Województwa Mazowieckiego, w północnej części powiatu ostrołęckiego na obszarze dawnej Puszczy Płodownickiej ok. 27 km od Ostrołęki i ok. 35 km od Przasnysza.
Połączenia między miejscowościami gminy tworzą sieć dróg gminnych i powiatowych o łącznej długości 214 km, z czego około połowa to drogi utwardzone, o nawierzchni bitumicznej i żwirowej. Obszar gminy przecina aktualnie nieczynna linia kolejowa Ostrołęka – Wielbark.
Gmina Baranowo to gmina typowo rolnicza. Użytki rolne stanowią ok. 65% jej powierzchni ( 12.857 ha) i około 70% mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa – w głównej mierze z produkcji mleka.
Grunty leśne zajmują ok. 29% obszaru gminy ( 5767 ha) i koncentrują się w południowej części gminy. Przez teren gminy Baranowo przepływają 2 rzeki: Omulew i Płodownica.
Obszar gminy zamieszkuje 6700 osób. Na terenie gminy istnieje sieć wodociągowa, system odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych.
Gmina liczy 37 miejscowości. Największe obszarowo to wsie: Baranowo, Cierpięta, Jastrząbka, Zawady, Czarnotrzew. Prawie wszystkie miejscowości w gminie są jednocześnie sołectwami gminy. Na obszarze gminy utworzono 29 sołectw.
W strukturze zatrudnienia na terenie gminy dominuje rolnictwo. Działalność gospodarczą prowadzona jest w branżach : przemysł, transport, gastronomia, usługi ogólnobudowlane, handel, a głównymi zakładami, zatrudniającymi największą liczbę osób są: Spółdzielnia Mlekovita Zakład Produkcyjny Kurpie w Baranowie z 2 zakładami produkcyjnymi.Pozostałe firmy to niewielkie przedsiębiorstwa zlokalizowane w samym Baranowie
i rozproszone po terenie gminy np. tartaki, GS, piekarnie itp.
Data rejestracji: 30.01.2017

