- KSOW 2014-2020
- Pomoc Techniczna Schemat II
- KSOW 2007-2013
- Leader
- Grupa Tematyczna ds. Zrównoważonego Rozwoju ObszarówGórskich
- Przedsiębiorczość
- Ochrona środowiska
- Rolnictwo
- Grupy Producentów Rolnych
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Rozwój regionalny i lokalny
- Agroturystyka
- Konkursy
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Baza partnerów KSOW
SINGLE Baza PAR
Powiat Zawierciański
Forma prawna:
Jednostka samorządu terytorialnego
Adres siedziby:
śląskieul. H. Sienkiewicza 3442-400 Zawiercie
NIP:
6492296830
REGON:
276255252
Zasięg terytorialny:
regionalny
Priorytety PROW:
- I. Transfer wiedzy i innowacje
- Innowacje w ochronie środowiska
- Transfer wiedzy
- Doradztwo rolnicze
- VI . Zrównoważony rozwój terytorialny
- Aktywizacja społeczna
- Tożsamość i integracja społeczna
- Przedsiębiorczość/ pozarolnicze miejsca pracy
Opis dotychczasowej działalności:
Powiat Zawierciański jest powiatem ziemskim, liczącym ok. 120 tys. mieszkańców. Usytuowany jest w południowej Polsce, w północno-wschodniej części województwa śląskiego, w samym sercu malowniczej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, zwanej Jurą.
W jego skład wchodzi 10 gmin: miejskie: Zawiercie i Poręba, miejsko-wiejskie: Ogrodzieniec, Szczekociny, Łazy i Pilica oraz wiejskie: Irządze, Kroczyce, Włodowice i Żarnowiec.
Od wiosny do jesieni można na ternie powiatu zawierciańskiego uprawiać turystykę aktywną: wspinaczkę skałkową (Podlesice, Rzędkowice, Morsko, Podzamcze, Ryczów), turystykę pieszą, rowerową i konną. Latem zapraszają otwarte kąpieliska w Siamoszycach, Dzibicach, Kostkowicach i Przyłubsku (gmina Kroczyce), zbiornik we Włodowicach, w Pilicy, kąpielisko w Łazach czy zbiornik w Szczekocinach. Zimą można poszusować na stokach narciarskich w Morsku (gmina Zawiercie), Cisowej i Smoleniu (gmina Pilica) lub na nartach biegowych w okolicy Podlesic. A wszystko to pośród przepięknych krajobrazów jurajskich, tajemniczych kompleksów skalnych i jaskiń. W krajobraz jurajski wpisały się XIV-wieczne warownie obronne Szlaku Orlich Gniazd, do których zaliczamy najsłynniejsze ruiny zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, jak również ruiny udostępnionego do zwiedzania zamku "Pilcza" w Smoleniu oraz ruiny zamku w Zawierciu-Łężec k. Morska.
Są to obszary, gdzie niezwykle duża jest aktywność społeczna, którą powiat w miarę możliwości wspiera (stowarzyszenia, KGW, Kluby Sportowe, OSP).
Rolnictwo jest jedną z głównych gałęzi rozwoju większości gmin powiatu. Na obszarach wiejskich mieszka ok. 36 proc. ogólnej liczby mieszkańców. Liczba gospodarstw rolnych wynosi ok. 15 tys. Dominują tradycyjne kierunki upraw: zboża i ziemniaki oraz hodowla bydła mlecznego i trzody chlewnej. 30,55 proc.obszaru powiatu stanowią lasy. Jest tu 5 rezerwatów przyrody. W Powiecie trwa proces scalań gruntów.
Data rejestracji: 03.01.2017

